مقایسه و تفاوت LED با OLED کدام تلویزیون بهتر است؟

29 آبان 1402 مهدی مولودی
مقایسه و تفاوت LED با OLED کدام تلویزیون بهتر است؟

تفاوت بین تلویزیون OLED با LED کدام نمایشگر بهتر است ؟

دنیای تلویزیون ها همه چیز در مورد کلمات اختصاری است. شما آنها را در هر جایی که برای مجموعه هایی مانند سامسونگ، ال جی، TCL، سونی و دیگران خریداری می کنید، می بینید، و اینها رمزهای سه، چهار و پنج حرفی بسیار مهم برای رمزگشایی هستند. در بیشتر موارد، همه ما با کلمات اختصاری مانند HD و 4K آشنا هستیم، اما زمانی که شروع به جفت کردن حروف مانند OLED، LED، QLED، و اکنون QD-OLED می کنیم، همه چیز می تواند خیلی سریع گیج کننده شود. با این حال نگران نباشید، ما اینجا هستیم تا کمک کنیم.

فهرست
LED به چه معناست؟
OLED به چه معناست؟
آیا QLED همان OLED است؟
اما در مورد QD-OLED ها چطور؟
تلویزیون OLED یا تلویزیون LED کدام بهتر است؟

LED به چه معناست؟

تلویزیون های غیر OLED از دو بخش اصلی تشکیل شده اند: یک پنل LCD و یک نور پس زمینه. پنل LCD شامل پیکسل ها، نقاط رنگی کوچکی است که تصویر تلویزیون را تشکیل می دهند. پیکسل ها به خودی خود دیده نمی شوند. آنها به نور پس زمینه نیاز دارند. هنگامی که نور نور پس زمینه از طریق یک پیکسل LCD می تابد، می توانید رنگ آن را ببینید. "LED" در تلویزیون LED به سادگی به نحوه ایجاد نور پس زمینه اشاره دارد. در گذشته از فناوری ضخیم تر و کم کارآمدتر به نام CCFL (نور فلورسنت کاتد سرد) استفاده می شد. اما این روزها، تقریباً هر تلویزیون صفحه تخت (بدون OLED) از LED به عنوان منبع نور پس زمینه خود استفاده می کند. بنابراین، هنگامی که اصطلاح "تلویزیون LED" را می بینید، به سادگی به یک تلویزیون LCD با نور پس زمینه LED اشاره دارد.

گفته می شود، همه تلویزیون های LED یکسان ساخته نمی شوند. ممکن است تفاوت هایی در تعداد و کیفیت LED های استفاده شده وجود داشته باشد که منجر به تفاوت در مواردی مانند روشنایی و سطح سیاهی می شود. به عنوان مثال، احتمالاً نام تلویزیون های QLED را شنیده اید. این یک نوع تلویزیون LED است که از نقاط کوانتومی برای دستیابی به روشنایی و رنگ بهتر استفاده می کند. در ادامه بیشتر درباره QLED صحبت خواهیم کرد، اما در اینجا یک مرور کلی از تفاوت های بین تلویزیون های QLED و OLED ارائه شده است.

OLED به چه معناست؟

همانطور که گفته شد، "OLED" در تلویزیون OLED مخفف "دیود ساطع نور ارگانیک" است. OLED ها دارای خاصیت غیرمعمولی هستند که می توانند نور و رنگ را از یک دیود واحد در هنگام تغذیه با برق تولید کنند. به همین دلیل، تلویزیون های OLED به نور پس زمینه جداگانه نیاز ندارند. هر پیکسلی که می بینید یک منبع رنگ و نور است. برخی از مزایای ذاتی صفحه نمایش های OLED این است که می توانند بسیار نازک و انعطاف پذیر باشند. اما بزرگترین مزیت وقتی که آنها را با تلویزیون های LED مقایسه می کنیم این است که هر پیکسل جداگانه درخشندگی و قدرت خود را دریافت می کند (برخلاف تلویزیون های LED که دارای پیکسل های پایداری هستند که برای دیدن به منبع نور خارجی نیاز دارند). وقتی روشن است، می توانید آن را ببینید. وقتی خاموش است، اصلاً نوری از خود ساطع نمی کند - کاملاً سیاه است. ما در یک لحظه بحث خواهیم کرد که چگونه این روی سطوح سیاهی تأثیر می گذارد.

در حال حاضر، LG Display، که به خاطر OLED های سطح بالای ال جی مانند سری G2 مشهور است، تنها سازنده پنل های OLED برای تلویزیون ها است. و به لطف همکاری بین LG Display و برندهایی مانند سامسونگ و سونی، می‌توانید OLEDهای سامسونگ و سونی مانند Samsung S95C و Sony A95L را خریداری کنید. در حالی که این مدل ها هنوز از ابزارهای پردازش تصویر توسعه یافته توسط هر شرکت مربوطه استفاده می کنند، پنل های OLED متعلق به LG Display هستند.

آیا QLED همان OLED است?

در حالی که این کلمات اختصاری مزاحم ممکن است شبیه به نظر برسند، تلویزیون OLED با تلویزیون QLED یکسان نیست. در واقع، این دو نوع تلویزیون نمی توانند بیشتر از این متفاوت باشند. به یاد دارید که چگونه تلویزیون های OLED قادر به تولید نور و رنگ بدون نور پس زمینه واقعی هستند؟ خوب، دقیقاً برعکس مجموعه های QLED است. QLED ها در واقع شبیه به تلویزیون های LED-LCD سنتی هستند. تنها تفاوت این است که QLEDS شامل لایه ای از نقاط کوانتومی بین نور پس زمینه و نمایشگر است. هنگامی که نور از این لکه های شیمیایی عبور می کند، منبع نور قبل از برخورد به پشت صفحه تلویزیون افزایش می یابد. و منظور ما از بهبود یافته، تصویری روشن‌تر و رنگارنگ‌تر از آنچه در صفحه‌نمایش LCD غیر QLED دریافت می‌کنید، است.

اما در مورد QD-OLED ها چطور؟
امروزه، در واقع یک فناوری تصویر وجود دارد که بهترین نورپردازی QLED و نقاط کوانتومی را با پیکسل های ارگانیک و خود تابش ترکیب می کند. این تلویزیون ها QD-OLED نامیده می شوند و در حال حاضر توسط سامسونگ و سونی ساخته می شوند. بدون غوطه‌ور شدن در فناوری تصویر، می‌توانیم QD-OLED را به عنوان یک OLED سنتی با نقاط کوانتومی در نظر بگیریم. نتیجه نهایی این نوع نمایشگرها تلویزیونی است که می تواند به رنگ ها و کنتراست عمیق و همچنین روشنایی برتر دست یابد.

تلویزیون OLED یا تلویزیون LED کدام بهتر است؟

اکنون زمان آن است که این دو فناوری را در مقابل یکدیگر قرار دهیم و ببینیم که چگونه آنها در مورد معیارهایی مانند رنگ ها، کنتراست، زاویه دید، روشنایی و سایر ملاحظات عملکرد به میان می آیند.

سطح سیاه
توانایی نمایشگر برای تولید رنگ‌های سیاه عمیق و جوهری مسلماً مهم‌ترین عامل در دستیابی به کیفیت تصویر عالی است. رنگ مشکی عمیق تر، کنتراست بالاتر و رنگ های غنی تر (از جمله موارد دیگر) و در نتیجه تصویر واقعی تر و خیره کننده تر را فراهم می کند. وقتی صحبت از سطوح مشکی به میان می‌آید، OLED به عنوان یک قهرمان بلامنازع سلطنت می‌کند.

تلویزیون‌های ال‌ای‌دی به نور پس‌زمینه LED متکی هستند که در پشت پنل LCD می‌درخشند. حتی با فناوری پیشرفته کاهش نور، که به طور انتخابی LED هایی را که نیازی به روشن شدن کامل ندارند، کم نور می کند، تلویزیون های LED در طول تاریخ برای تولید سطوح سیاه جامد با مشکل مواجه شده اند و می توانند از اثری به نام "خونریزی نور" رنج ببرند، که بخش های روشن تر از صفحه نمایش را در بر می گیرد. ایجاد مه یا شکوفه در مناطق تیره تر مجاور. تلویزیون های OLED از هیچ یک از مشکلات سطح سیاه تلویزیون های LED سنتی رنج نمی برند. اگر یک پیکسل OLED الکتریسیته دریافت نکند، هیچ نوری تولید نمی کند و بنابراین کاملا سیاه است. 

برنده: تلویزیون OLED

روشنایی
وقتی صحبت از روشنایی به میان می آید، تلویزیون های LED مزیت قابل توجهی دارند. نور پس زمینه آنها را می توان از LED های بزرگ و قدرتمند ساخت. با افزودن نقاط کوانتومی، این روشنایی را می توان حتی با کوچکتر شدن اندازه LED های جداگانه حفظ کرد. تلویزیون‌های OLED نیز می‌توانند بسیار روشن شوند و با چنین سطوح سیاه تیره، کنتراست بین روشن‌ترین و تاریک‌ترین نقاط صفحه نمایش بیش از پیش اغراق‌آمیز است. اما چرخاندن پیکسل های OLED به حداکثر روشنایی خود برای دوره های طولانی، طول عمر آنها را کاهش می دهد و پیکسل کمی بیشتر طول می کشد تا به رنگ مشکی کامل برگردد.

با در نظر گرفتن این ملاحظات، توجه به این نکته مهم است که همه تلویزیون های مدرن - چه OLED، چه LED یا QLED - روشنایی بیش از اندازه کافی تولید می کنند. سپس توجه به محل استفاده از تلویزیون تبدیل می شود. در یک اتاق تاریک، یک تلویزیون OLED بهترین عملکرد را دارد، در حالی که تلویزیون‌های LED در محیط‌های با نور روشن‌تر از آن‌ها (به معنای واقعی کلمه) جلوتر خواهند بود. همچنین لازم به ذکر است که اخیراً در روشنایی OLED دستاوردهای بزرگی حاصل شده است که آنها را برای تقریباً هر موقعیتی کاملاً مناسب می کند، به جز تابش مستقیم نور خورشید به صفحه نمایش. با این حال، در مقایسه مستقیم، تلویزیون های LED دارای برتری هستند.

برنده : تلویزیون LED

فضای رنگی
OLED قبلاً بر این دسته حکم می‌کرد، اما با بهبود خلوص نور پس‌زمینه، نقاط کوانتومی به تلویزیون‌های ال‌ای‌دی این امکان را می‌دادند تا از نظر دقت رنگ، روشنایی رنگ و حجم رنگ به سمت جلو حرکت کنند و آنها را با تلویزیون‌های OLED برابری کنند. کسانی که به دنبال تلویزیون هایی با گستره رنگ گسترده یا HDR هستند، هر دو مدل تلویزیون OLED و LED را خواهند یافت که از این ویژگی ها پشتیبانی می کنند. نسبت کنتراست بهتر OLED زمانی که در اتاق‌های تاریک مشاهده می‌شود از نظر HDR برتری کمی به آن می‌دهد، اما HDR روی صفحه‌نمایش تلویزیون LED ممتاز دارای یک مزیت است زیرا می‌تواند رنگ‌های اشباع‌شده را در سطوح روشنایی بسیار بالا تولید کند که OLED قادر به تولید آن نیست. کاملا مطابقت دارد

برنده: قرعه کشی

زمان پاسخگویی، نرخ تازه سازی و تاخیر ورودی

زمان پاسخ به مدت زمانی که طول می کشد تا هر پیکسل جداگانه حالت را تغییر دهد، اشاره دارد. وضعیت یک پیکسل تنها رنگ آن نیست، بلکه روشنایی آن نیز هست. با زمان پاسخگویی سریع‌تر، تاری حرکت کمتر و مصنوعات کمتری دریافت می‌کنید (به‌رغم مواد منبع). از آنجایی که پیکسل‌های OLED منبع نور و رنگ را در یک دیود ترکیب می‌کنند، می‌توانند حالت‌های فوق‌العاده سریع را تغییر دهند. در مقابل، تلویزیون های ال ای دی از LED برای تولید روشنایی و از "دریچه های" LCD کوچک برای ایجاد رنگ استفاده می کنند. در حالی که روشنایی LED را می توان در یک لحظه تغییر داد، کرکره های LCD به طور طبیعی به تغییرات حالت واکنش نشان می دهند.

OLED در حال حاضر سریع‌ترین زمان پاسخ‌دهی را در میان هر فناوری تلویزیونی که امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرد، ارائه می‌کند، که آن را به یک برنده واضح در این زمینه تبدیل می‌کند. نرخ تازه سازی تعداد دفعاتی است که کل تصویر روی صفحه تغییر می کند. هرچه این نرخ سریع‌تر باشد، همه چیز نرم‌تر به نظر می‌رسد و انتخاب جزئیات در محتوای سریع مانند ورزش آسان‌تر است. اکثر تلویزیون های جدید قادر به نرخ تازه سازی 120 هرتز هستند، به این معنی که کل تصویر در هر ثانیه 120 بار به روز می شود. برخی از آنها در صورت جفت شدن با یک کامپیوتر بازی سازگار به 144 هرتز می رسند.

اگر نرخ تازه‌سازی صرفاً هرتز باشد، تلویزیون OLED را برنده می‌دانیم، زیرا می‌تواند تا 1000 برابر بیشتر از تلویزیون‌های LED به نرخ‌هایی دست یابد. اما سرعت مطلق تنها مورد توجه نیست. برخلاف فیلم‌ها و نمایش‌های تلویزیونی که از نرخ تازه‌سازی واحدی استفاده می‌کنند، بازی‌های ویدیویی اغلب چیزی به نام نرخ‌های تازه‌سازی متغیر را به کار می‌گیرند، که به سادگی به این معنی است که نرخ در بخش‌های مختلف بازی تغییر می‌کند. اگر تلویزیون نتواند با این تغییرات نرخ مطابقت داشته باشد، در نهایت با پاره شدن تصویر مواجه می‌شوید - یک تنش قابل مشاهده که ناشی از اختلاف بین نرخی است که بازی استفاده می‌کند و نرخی که تلویزیون می‌خواهد استفاده کند.

به همین دلیل است که گیمرها، به ویژه، تلویزیون‌هایی را می‌خواهند که بتوانند VRR یا نرخ تازه‌سازی متغیر را کنترل کنند. اما نه تلویزیون های OLED و نه تلویزیون های LED در مورد VRR مزیت واقعی ندارند. برخی از مدل ها این ویژگی را دارند و برخی نه. همانطور که گفته شد، این روزها اکثر تلویزیون ها VRR را ادغام می کنند، حتی برخی از مدل های ابتدایی این ویژگی را معرفی می کنند. سیستم بازی شما همچنین باید از VRR پشتیبانی کند، اگرچه اگر یک Xbox Series X، PS5 یا حتی یک PS4/Xbox One دارید، این مشکل چندان مشکل ساز نخواهد بود.

در نهایت، تاخیر ورودی فاصله زمانی بین زمانی که دکمه ای را روی یک کنترلر بازی فشار می دهید تا عملکرد مربوطه روی صفحه نمایش داده می شود. زمانی که تلویزیون‌ها پردازش تصویر زیادی را ارائه می‌کنند که باعث کاهش سرعت سیگنال دریافتی آنها می‌شود، تاخیر ورودی می‌تواند مشکل ساز شود. اما اکثر تلویزیون های مدرن دارای یک حالت بازی هستند که پردازش را حذف می کند و تاخیر ورودی را به سطوحی به سختی قابل تشخیص کاهش می دهد. در آینده، همه تلویزیون‌ها می‌توانند حضور یک بازی ویدیویی را حس کنند و به صورت خودکار به این حالت تغییر کنند و با توقف بازی به حالت پردازش بازگردند.

برنده: تلویزیون OLED

زوایای دید
OLED، دوباره، برنده اینجاست. در تلویزیون های ال ای دی، بهترین زاویه دید، نقطه مرده است، و هر چه بیشتر به طرفین حرکت کنید، کیفیت تصویر هم در رنگ و هم در کنتراست کاهش می یابد. در حالی که شدت بین مدل ها متفاوت است، همیشه قابل توجه است. تا جایی که OLED ها پیش می روند، تا زمانی که شروع به وارد شدن به زوایای خارج از حد نشوید، مشکلی با زاویه دید ندارید. کسانی از ما که در دورترین انتهای کاناپه نشسته‌ایم ممکن است کمی روشنایی و کاهش رنگ را تجربه کنیم، و این معمولاً تا زمانی که حدود 85 درصد از مرکز خارج نشده باشید، شروع نمی‌شود.

برنده: تلویزیون OLED

اندازه

زمانی تلویزیون های OLED با صفحه بزرگ قیمت های نجومی داشتند. اما مگر اینکه به دنبال یک مدل پرچمدار باشید، دیگر واقعاً اینطور نیست. اندازه OLEDها از 40 اینچ برای برخی از کوچکترین مدلها تا 85 اینچ به اضافه در برخی از بزرگترین مدلها متغیر است. هر چند LED ها در همان جایگاه بازی می کنند. در واقع، برخی از بهترین قیمت‌ها در تلویزیون‌های 75 اینچی پلاس از برندهایی مانند سامسونگ، سونی، TCL، و هایسنس هستند که همگی تلویزیون‌های LED و QLED سطح متوسط، متوسط و ممتاز را ارائه می‌کنند. بله، سامسونگ و سونی نیز QD-OLED تولید می کنند، اما اندازه این مدل ها معمولاً در حدود 77 اینچ است. با در نظر گرفتن همه اینها، ما یک نکته دیگر را به Team LED می دهیم. در حالی که OLED های فعلی ممکن است دارای اندازه رقابتی و قیمت مناسب باشند، LED اندازه های بزرگتر را با قیمت های بهتر برای مدت زمان طولانی تری ارائه کرده است.

برنده: تلویزیون LED

طول عمر
چیزی که احتمالاً میلیون ها بار در مورد فناوری LED در تمام اشکال آن شنیده اید این است که انرژی بسیار کارآمد است. و البته، این لورل به دنیای تلویزیون ها ترجمه می شود. تلویزیون‌های ال‌ای‌دی باید بیش از شش سال دوام داشته باشند، به‌جز مشکلاتی مانند اشکالات نرم‌افزاری، نوسانات برق و پیکسل‌های مرده. اگر نور پس زمینه را کم کنید و ساعات تماشا را به حداقل برسانید، حتی ممکن است نزدیک به 10 سال از LED خود دور شوید. اگرچه تلویزیون های OLED تفاوت چندانی با هم ندارند. به غیر از سوختن صفحه نمایش (که در ادامه بیشتر به آن خواهیم پرداخت)، OLED شما برای قدرت پیکسل به نور پس زمینه LED متکی نیست. به طور کلی، اکثر تلویزیون های OLED باید تا 100000 ساعت دوام بیاورند که معمولاً به معنی هشت تا ده سال استفاده است.

برنده: تلویزیون LED

سلامتی
آیا یک نوع تلویزیون می تواند برای شما سالم تر از دیگری باشد؟ اگر معتقدید که ما باید مراقب قرار گرفتن در معرض نور آبی، به خصوص در هنگام عصر باشیم، پاسخ می تواند مثبت باشد. هر دو تلویزیون OLED و LED نور آبی را تولید می کنند، اما تلویزیون های OLED به میزان قابل توجهی کمتر از آن نور آبی تولید می کنند. ال‌جی ادعا می‌کند که پنل‌های OLED آن تنها 34 درصد نور آبی تولید می‌کنند در مقابل تلویزیون LED که 64 درصد است. این آمار به طور مستقل تأیید شده است و پنل‌های OLED ال‌جی توسط TUV Rheinland، یک سازمان استاندارد مستقر در آلمان، گواهینامه Eye Comfort Display را دریافت کرده‌اند. آیا برای سلامت کلی شما تفاوتی ایجاد خواهد کرد؟ ما فکر می‌کنیم که هیئت منصفه هنوز خارج است، اما اگر نور آبی نگران کننده است، باید نگاهی جدی به تلویزیون‌های OLED داشته باشید.

برنده: تلویزیون OLED

سوختن صفحه نمایش

ما این بخش را با حیرت وارد می کنیم، هم به این دلیل که Burning-in یک نام اشتباه است و هم برای اکثر مردم، تأثیر آن مشکلی نخواهد داشت. اثری که ما به عنوان سوختن می شناسیم از روزهای تلویزیون CRT جعبه ای نشات می گیرد که نمایش طولانی مدت یک تصویر ثابت باعث می شد که یک تصویر در صفحه "سوزانده شود". آنچه در واقع اتفاق می‌افتاد این بود که فسفرهایی که پشت صفحه تلویزیون را پوشانده بودند، برای مدت طولانی بدون استراحت می‌درخشیدند و باعث فرسودگی آن‌ها و ایجاد یک تصویر سوخته می‌شدند. ما فکر می‌کنیم که این را باید «سوزاندن» نامید، اما آن را کنار می‌گذاریم.

همین مشکل در تلویزیون‌های پلاسما و OLED وجود دارد زیرا ترکیباتی که روشن می‌شوند می‌توانند در طول زمان تخریب شوند. اگر یک پیکسل را به اندازه کافی طولانی و سخت بسوزانید، جلوتر از بقیه پیکسل‌ها قبل از موعد تاریک می‌شود و ظاهری تاریک ایجاد می‌کند. در واقعیت، این امر به احتمال زیاد برای اکثر مردم مشکلی ایجاد نمی کند - برای تحقق آن باید عمداً از تلویزیون سوء استفاده کنید. حتی «اشکال» (لوگوگرافی) که کانال‌های خاص استفاده می‌کنند اغلب به اندازه کافی ناپدید می‌شوند یا برای جلوگیری از ایجاد مشکلات سوختگی مشخص می‌شوند. برای ایجاد مشکل باید ESPN را در تمام طول روز، هر روز برای مدت طولانی و طولانی با روشن‌ترین تنظیمات ممکن تماشا کنید، و حتی در آن زمان، هنوز احتمال زیادی وجود ندارد.

برنده: تلویزیون LED

مصرف برق
پنل‌های OLED نیازی به نور پس‌زمینه ندارند و هر پیکسل مجزا از نظر انرژی بسیار کارآمد است. تلویزیون های LED برای تولید روشنایی نیاز به نور پس زمینه دارند. از آنجایی که LED ها نسبت به OLED ها انرژی کمتری دارند و نور آنها باید قبل از اینکه به چشم شما برسد از طریق شاترهای LCD عبور کند، این پنل ها باید برای همان سطح روشنایی انرژی بیشتری مصرف کنند.

برنده: تلویزیون OLED

قیمت
وقتی صحبت از قیمت کلی می شود، تلویزیون های OLED به طور سنتی گران تر از مدل های LED هستند. با این حال، شاهد کاهش قیمت‌ها به دلار و سنت‌های قابل کنترل‌تر بوده‌ایم، به‌خصوص اگر تخفیف‌هایی وجود داشته باشد. برعکس، قیمت تلویزیون‌های LED می‌تواند از چند صد دلار، حتی برای یک مدل با صفحه‌نمایش بزرگ با کیفیت، تا چندین هزار دلار متغیر باشد، که در مجموع آنها را نسبت به OLED در دسترس‌تر می‌کند. در حالی که قیمت تلویزیون های LED با بالاترین کیفیت تقریباً در همان محدوده قیمت تلویزیون های OLED قرار دارد، اما وقتی تنها بر اساس قیمت و قیمت قضاوت کنیم، تلویزیون های LED را می توان در مقایسه با قیمت ناچیز خریداری کرد.

برنده: تلویزیون LED

مشاهده قیمت تلویزیون OLED در بانه کادو

نتیجه

از نظر کیفیت تصویر، تلویزیون‌های OLED هنوز هم تلویزیون‌های LED را شکست می‌دهند، حتی اگر فناوری دوم اخیراً پیشرفت‌های زیادی داشته است. OLED همچنین سبک‌تر و نازک‌تر است، انرژی کمتری مصرف می‌کند، بهترین زاویه دید را تا حد زیادی ارائه می‌دهد، و اگرچه هنوز کمی گران‌تر است، اما قیمت آن به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. OLED امروزه فناوری برتر تلویزیون است. اگر این مقاله صرفاً در مورد ارزش بود، تلویزیون LED همچنان برنده می شد، اما OLED راه طولانی را در مدت زمان کوتاهی پیموده است و برای دستاوردهایش شایسته تاج است. صرف نظر از اینکه در نهایت در مورد کدام فناوری تصمیم می گیرید، این تنها عاملی نیست که باید در نظر بگیرید، بنابراین حتما راهنمای خرید تلویزیون ما را بررسی کنید تا مطمئن شوید که تلویزیون مناسبی را برای رفع نیازهای خود خریداری می کنید.

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز نظر خود را بیان کنید

* نظر شما پس از تایید به نمایش گذاشته خواهد شد

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha
تماس با ما