بررسی تلویزیون سامسونگ Q80C

10 تیر 1402 مهدی مولودی
بررسی تلویزیون سامسونگ Q80C

بررسی تخصصی تلویزیون سامسونگ QLED مدل Q80C

Samsung Q80C QLED بالاترین مدل در محدوده QLED سامسونگ است که بالاتر از محدوده اولیه Crystal UHD و پایین تر از QLED های نئو رده بالاتر آنها قرار دارد. این تلویزیون دارای نور پس زمینه Direct Full Array است، با LED هایی که مستقیماً در پشت پنل LCD قرار می گیرند و امکان کنترل بسیار دقیق تری بر هر ناحیه کم نور را فراهم می کند. این مدل به طور قابل توجهی نسبت به مدل تلویزیون Q80B سامسونگ در سال 2022 با دو ناحیه کاهش نور محلی، از 48 به 96 ارتقا یافته است. دارای پردازنده کوانتومی عصبی 4K سامسونگ است که نویدبخش ارتقاء هوش مصنوعی بهتر نسبت به مدل قبلی خود است و Quantum HDR+ که بهبودهایی را در زیر به ارمغان می آورد. فناوری QLED پنل، منجر به رنگ‌های بهتر و روشن‌تر در HDR در مقایسه با سامسونگ Q80B QLED می‌شود. این تلویزیون دارای درون یابی حرکتی تا 4k @ 120 هرتز است و از تمام فناوری‌های نرخ تجدید متغیر (VRR) برای عملکرد بازی تقریباً بدون حال آهسته پشتیبانی می‌کند. این دستگاه با نسخه 2023 سیستم عامل اختصاصی تایزن سامسونگ ارائه می شود و چهار پورت پهنای باند HDMI 2.1 آن به این معنی است که می توانید بسیاری از کنسول های مدرن را به طور همزمان و بدون نیاز به تکان دادن برای پورت ها متصل کنید. این در شش نوع اندازه مختلف موجود است، اما مدل 50 اینچی به 4k @ 60Hz محدود شده است و از VRR پشتیبانی نمی کند.

تفاوت در سایزهای تلویزیون Q80C

تلویزیون سامسونگ Q80C در سایز های  55، 65 ، 75 ، 85، 98 اینچ  تولید و روانه بازار شده است و قابلیت ها و ویژگی ها در سایز های 55، 75، 85 و 98 اینچی یکسان است است. مدل 50 اینچی به نرخ تازه‌سازی 60 هرتز محدود شده و فاقد ویژگی‌هایی مانند VRR، Quantum HDR+ و Motion Xcelerator Turbo+ است.

طراحی و شکل ظاهری

تلویزیون کیولد سامسونگ Q80C ساده اما کاربردی به نظر می رسد. دارای پایه شش ضلعی تمیز، حاشیه های نازک و طراحی تمیزی است. به اندازه کافی زیبا به نظر می رسد که در هر اتاقی جا شود بدون اینکه حواس بیننده موقع تماشا فیلم پرت شود.

پایه نصب شده در مرکز کوچک است، بنابراین تلویزیون به یک میز بزرگ یا مرکز رسانه نیاز ندارد. مقداری تکان از پهلو به پهلو و مقدار زیادی تکان از جلو به عقب وجود دارد. اگر تلویزیون را جابه جا نکنید، نگران کننده نیست. پایه صفحه نمایش را 3.12 اینچ از سطح میز شما بلند می کند، بنابراین تقریباً هر نوار صوتی بدون مسدود کردن صفحه در جلوی آن قرار می گیرد.

پشت تلویزیون

پانل پشتی از پلاستیک بافت دار با خطوط عمودی حک شده ساخته شده است. شیارهایی در بدنه برای کمک به مدیریت کابل وجود دارد که سپس به داخل پایه هدایت می شود. پایه دارای یک پوشش قابل جابجایی است که به پنهان کردن کابل ها کمک می کند. ورودی ها فرورفته هستند و اگر تلویزیون روی دیوار نصب شده باشد، دسترسی به آن ها سخت است. حاشیه های این تلویزیون بسیار باریک و ظریف می باشند که اندازه آنها در حد 0.35 اینچ (0.9 سانتی متر) است.  سامسونگ Q80C مانند تلویزیون سامسونگ Q80B یک تلویزیون نسبتاً ضخیم است، اما به دلیل صاف بودن پشت آن، هنگام نصب روی دیوار ظاهر خوبی دارد حداکثر ضخامت این تلویزیون 1.85 اینچ (4.7 سانتی متر) است. کیفیت ساخت تلویزیون سامسونگ Q80C بسیار خوب است. اطراف سوراخ‌های VESA در پشت انعطاف‌پذیر است، و تلویزیون روی پایه‌اش کاملاً لرزان است، اما در غیر این صورت، ظاهر خوبی دارد و هیچ مشکلی نشان نمی‌دهد. بر خلاف سایر تلویزیون های سامسونگ، مانند کیولد سامسونگ Q80B کیفیت ساخت آن هیچ ایراد آشکاری ندارد.

کیفیت تصویر 

تلویزیون سامسونگ Q80C کنتراست کافی دارد. این یک پیشرفت قابل توجه نسبت به Q80/Q80B QLED سامسونگ است که با داشتن دوبرابر مناطق کم نور محلی نسبت به مدل قبلی خود کمک می کند. با این حال، سیاه‌پوستان در تاریکی خاکستری به نظر می‌رسند و به طور کلی کنتراست این تلویزیون در یک اتاق تاریک تاثیرگذار نیست. در حالی که Samsung Q80C QLED دارای مناطق کم نور بیشتری نسبت به Samsung Q80B QLED است، اما هنوز برای ارائه یک تجربه کاهش نور واقعا رضایت بخش کافی نیست. در نتیجه، هایلایت‌های روشن در صحنه‌های تاریک شکوفا می‌شوند و هنگام تماشا حواس‌تان را پرت می‌کنند. تغییر ناحیه روشنایی در تلویزیون سامسونگ Q80C متوسط است. در اجسام درخشان بزرگ، زمانی که جسم در چندین ناحیه به طور همزمان باشد، شکوفایی عظیمی وجود دارد. برای اجسام کوچکتر، نوسانات روشنایی قابل توجهی هم روی جسم و هم در شکوفایی آن وجود دارد، زیرا جسم از منطقه ای به منطقه دیگر حرکت می کند.

کنتراست و روشنایی موقع گیمینگ

کنتراست و جزئیات تاریک در حالت بازی شبیه به موارد بیرونی است اما با کمی تفاوت. کم نور در حالت بازی کمتر تهاجمی است. این منجر به گلدهی کمتر تهاجمی می شود زیرا در مناطق کمتری پخش می شود. همچنین با جابجایی اجسام روشن از ناحیه ای به منطقه دیگر، سوسو زدن یا نوسانات روشنایی کمتری وجود دارد، زیرا در مقایسه با حالت «فیلم» واکنش کم نور کندتر است. متأسفانه، این هشدار همراه با این نکته است که کنتراست درک شده در حالت بازی به اندازه حالت «فیلم» به دلیل کم‌نور شدن محلی آهسته‌تر و تهاجمی‌تر نیست.

 

روشنایی SDR و HDR

تلویزیون فورکی سامسونگ Q80C دارای حداکثر روشنایی HDR رضایت بخشی است. جالب اینجاست که در محتوای واقعی کمی تاریک تر از Q80/Q80B QLED سامسونگ است. در نهایت، در حالی که رضایت بخش است، سامسونگ Q80C به اندازه کافی روشن نیست که تجربه کامل HDR را داشته باشد. این تلویزیون دارای حداکثر روشنایی SDR است. به راحتی به اندازه کافی روشن است تا بر نور خیره کننده یا یک اتاق روشن غلبه کند. مناطق بزرگ رنگ روشن توسط محدود کننده روشنایی خودکار (ABL) کم نور می شوند، اما نه خیلی. روشنایی این تلویزیون در SDR نسبتا ثابت است زیرا نقاط برجسته روشن کوچکتر یا بزرگتر می شوند.

محدوده رنگ

سامسونگ Q80C دارای طیف رنگی HDR بسیار خوبی است. این پوشش فوق العاده ای از فضای رنگی رایج DCI-P3 دارد، بنابراین اکثریت قریب به اتفاق محتوای HDR برای چشمان پر جنب و جوش و دلپذیر به نظر می رسد. رنگ پانل کمی از بین رفته است. سبزها خیلی زرد، زردها و سرخابی ها خیلی قرمز هستند و آبی ها خیلی ارغوانی هستند. انحرافات جزئی اما گسترده هستند. پوشش تلویزیونی Rec. فضای رنگ 2020 محدود است. این یک پنل ضد آینده نیست، زیرا Rec. 2020 فراگیرتر خواهد شد. تلویزیون حجم رنگ خوبی دارد. نمی تواند رنگ های خیلی روشن و تیره اشباع شده را نشان دهد و بسیاری از رنگ های آن از حالت ایده آل منحرف می شوند، همانطور که در بخش Color Gamut مشاهده می شود. جدای از آن، رنگ های روشن و کامل را نشان می دهد که منجر به صحنه های رنگارنگ می شود.

پیش کالیبراسیون

تلویزیون Q80C دارای دقت پیش کالیبراسیون متوسطی است. برای دریافت دقیق ترین تصویر ممکن باید این تلویزیون را کالیبره کنید. تراز سفیدی آن خاموش است و در سراسر محدوده روشنایی آن مشکلاتی وجود دارد. یعنی آبی ها در سفیدپوشان بیش از حد تاکید دارند. رنگ ها دقیق نیستند و گاما برای اتاقی با نور متوسط بسیار روشن است. در نهایت، دمای رنگ آن بسیار سرد است و بر وجود آبی های اغراق آمیز تأکید بیشتری دارد.  کالیبراسیون تلویزیون سخت است، به خصوص با توجه به اینکه قبل از کالیبراسیون چقدر بد است. هنگامی که این کار را انجام می دهید، تعادل رنگ سفید و دقت رنگ بسیار بهبود می یابد و تلویزیون یک تجربه تماشای دلپذیر و دقیق را ارائه می دهد.

یکنواختی خاکستری

تلویزیون سامسونگ Q80C دارای یکنواختی خاکستری رضایت بخش است، اما برخی از مشکلات را نشان می دهد. تفاوت قابل توجهی در روشنایی در گوشه ها وجود دارد و تغییر روشنایی به سمت مرکز می رود. متأسفانه هنگام تماشای محتوایی با مناطق بزرگ از رنگ یکنواخت، مانند هاکی، کاملاً قابل توجه است. بد نیست، این تلویزیون یکنواختی مشکی بدی دارد. بدون فعال کردن کم نور محلی، صفحه با رنگ آبی ابر مانند پر می شود و تقریباً هیچ سیاهی در آن دیده نمی شود. با فعال کردن تیرگی موضعی بسیار بهتر به نظر می رسد، اما در اطراف عناصر روشن شکوفه های قابل توجهی وجود دارد که دوباره مانند ابری از آبی در اطراف برجسته به نظر می رسد. توجه داشته باشید که نمی‌توانید تاریکی محلی را بدون رفتن به منوی سرویس غیرفعال کنید، که نیاز به استفاده از کنترل از راه دور سامسونگ قدیمی دارد.

زاویه دید

تلویزیون زاویه دید بسیار خوبی دارد. تصویر رنگی کمتری پیدا می‌کند و در زوایای باز روشنایی خود را از دست می‌دهد، اما هنوز کاملاً قابل تماشا است و برای یک فضای نشیمن وسیع به اندازه کافی خوب است. تلویزیون فقط دارای بازتاب مناسب است. وحشتناک نیست، اما منابع نور روشن، مانند چراغ ها یا پنجره ها، در این تلویزیون حواس پرتی را پرت می کنند. خوشبختانه تلویزیون کاملاً روشن است، بنابراین تماشای آن، حتی با انعکاس قابل توجه، همچنان دلپذیر است.

 

ارتقاء مقیاس: پردازش وضوح

سامسونگ Q80C عملکرد ارتقاء مقیاس خوبی دارد. محتوای با رزولوشن پایین به خوبی بدون مشکلات قابل توجه یا آزاردهنده ارتقا یافته است.

پیکسل

تلویزیون سامسونگ Q80C از یک پنل ADS استفاده می کند که نوعی پنل IPS با بسیاری از ویژگی های مشابه است. از آنجایی که از طرح بندی زیرپیکسل RGB استفاده می کند، این تلویزیون برای وضوح متن در هنگام استفاده به عنوان مانیتور رایانه شخصی مناسب است، زیرا Windows ClearType به خوبی از طرح بندی های RGB استفاده می کند.

بررسی تخصصی تلویزیون سامسونگ QLED مدل Q80C

زمان پاسخ

این تلویزیون زمان پاسخگویی بسیار خوبی دارد. تغییراتی که در صحنه های بسیار تاریک اتفاق می افتد، بیش از حد است و باعث ایجاد شبح معکوس می شود. با این حال، به سرعت حل می‌شود و حواس‌تان را پرت نمی‌کند، مگر اینکه به بیش از حد مصنوعات حساس باشید.سامسونگ Q80C از مدولاسیون عرض پالس (PWM) برای کاهش نور پس‌زمینه خود استفاده می‌کند و فرکانس سوسو زدن بسته به حالت‌های تصویر و تنظیماتی که استفاده می‌کنید تغییر می‌کند. برخلاف سامسونگ Q80/Q80B QLED، تنها حالت بدون سوسو در اینجا زمانی است که تلویزیون را روی حالت ECO با روشنایی 50 (حداکثر) تنظیم کنید. حالت فیلم با 960 هرتز سوسو می‌زند که در عمل متوجه آن نخواهید شد. تمام حالت‌های دیگر با 120 هرتز در تمام سطوح روشنایی یا 60 هرتز در صورت فعال بودن BFI سوسو می‌زنند.

درج قاب سیاه (BFI)

این پنل دارای یک ویژگی نور پس زمینه نور پس زمینه است که معمولاً به عنوان درج قاب سیاه شناخته می شود. برخلاف سامسونگ Q80/Q80B QLED 2022، نمی‌توانید BFI را با فرکانس 120 هرتز در این تلویزیون کار کنید، بنابراین اگر می‌خواهید از آن استفاده کنید در فرکانس 60 هرتز گیر کرده‌اید. هدف از آن کاهش تاری حرکت است، اما تصاویر را کپی می‌کند و روشنایی پنل را کاهش می‌دهد، بنابراین استفاده از آن باعث حواس‌پرتی می‌شود. ویژگی درون یابی حرکتی سامسونگ Q80C که تا 120 هرتز می رود، ناامیدکننده است. اشیاء کوچک هنگام جابجایی آنها آثار باستانی به جا می گذارند. برای محتوای واقعی، هر حرکتی مصنوعات قابل توجهی بر جای می گذارد که حواس را پرت می کند. همانطور که در درون یابی حرکتی معمول است، تنها با افزایش عملکرد بدتر می شود.

نرخ نوسازی متغیر

تلویزیون سامسونگ Q80C با تمام فناوری‌های VRR کار می‌کند، بنابراین می‌توانید بدون توجه به سیستم بازی خود، تجربه‌ای از بازی بدون پارگی داشته باشید. همچنین از منابع با جبران فریم پایین (LFC) پشتیبانی می کند. اگر نرخ فریم شما کمتر از محدوده VRR باشد، تلویزیون از چند برابر شدن فریم ها پشتیبانی می کند و تجربه ای بدون پارگی را حتی در سنگین ترین صحنه های بازی تضمین می کند. توجه داشته باشید که مدل 50 اینچی به نرخ رفرش 60 هرتز محدود شده و VRR ندارد.

تاخیر ورودی

تاخیر ورودی تلویزیون بسیار کم است. برای کمترین تاخیر ورودی ممکن، باید تلویزیون را روی حالت بازی تنظیم کنید. اگر Game Motion Plus سامسونگ، ویژگی درون یابی حرکتی را فعال کنید، تاخیر ورودی به 23.2 میلی‌ثانیه می‌رسد که همچنان برای بازی‌های معمولی به اندازه کافی خوب است. سامسونگ Q80C از تمام وضوح های رایج تا 4k @ 120 هرتز پشتیبانی می کند. همچنین تا زمانی که ورودی را روی رایانه شخصی تنظیم کرده باشید، متن واضح را با کروما 4:4:4 مناسب نمایش می دهد.

سازگاری با PS5

این تلویزیون با پشتیبانی کامل از 4k @ 120Hz و HDMI Forum VRR می تواند از مزایای پلی استیشن 5 نهایت استفاده را ببرد. توجه داشته باشید که مدل 50 اینچی به نرخ تازه سازی 60 هرتز محدود شده است.  این تلویزیون با پشتیبانی کامل از 4k @ 120Hz و HDMI Forum VRR و AMD FreeSync Premium Pro می‌تواند از مزایای کامل Xbox Series X یا S استفاده کند. توجه داشته باشید که مدل 50 اینچی به نرخ رفرش 60 هرتز محدود شده و VRR ندارد.

مشخصات ورودی ها

هر چهار پورت HDMI از پهنای باند 2.1 پشتیبانی می کنند که برای اتصال چندین کنسول مدرن یا رایانه های شخصی پیشرفته به این تلویزیون عالی است. این تلویزیون از Dolby Vision پشتیبانی نمی‌کند، اما از فرمت HDR10+ پشتیبانی می‌کند. تیونر آن نیز تنها از ATSC 1.0 پشتیبانی می‌کند، بنابراین نمی‌توانید از آن برای تماشای محتوای 4k خارج از هوا در ایالات متحده استفاده کنید. توجه داشته باشید که مدل 50 اینچی سامسونگ Q80C در هر چهار پورت به پهنای باند HDMI 2.0 محدود شده است. سامسونگ Q80C دارای پشتیبانی از eARC است، بنابراین می‌توانید صدای Dolby Atmos را بدون اتلاف به یک گیرنده سازگار منتقل کنید. متأسفانه، هیچ فرمت صوتی DTS را پشتیبانی نمی کند، بنابراین DVD و Blu-ray در این تلویزیون بهترین صدا را ندارند زیرا از DTS برای آهنگ های صوتی خود استفاده می کنند.

پاسخ فرکانس

تلویزیون پاسخ فرکانسی متوسطی دارد. مانند اکثر بلندگوهای تلویزیون، بیس اساسا وجود ندارد و با افزایش صدا، بازتولید صدای آن کمتر می شود. فرکانس‌های خروجی به‌طور قابل‌توجهی از آنچه باید باشد در حداکثر صدای تلویزیون منحرف می‌شوند، که چندان بلند نیست، بنابراین صدا کاملاً آن چیزی نیست که باید باشد. همچنین مقدار مناسبی از مصنوعات فشرده سازی وجود دارد، بنابراین در حداکثر حجم صدا خوب نیست. کیولد سامسونگ Q80C عملکرد اعوجاج خوبی دارد. به طور شگفت انگیزی برای اعوجاج هارمونیک کامل خوب است. بیشتر در محدوده باس و میان برد پایین اتفاق می افتد که کمتر برای گوش انسان قابل شنیدن است. هنگامی که به نقطه وسط میان رده تا سه گانه رسیدید، اعوجاج بسیار کمی وجود دارد که ثابت است. وقتی صدا را بالا می برید به خوبی کار نمی کند، اما حتی در این صورت هم خوب است.

رابط کاربری

این تلویزیون از نسخه 2023 سیستم عامل اختصاصی تایزن سامسونگ استفاده می کند که استفاده از آن سریع و آسان است. پیدا کردن محتوا آسان است و حرکت بین برنامه ها و ورودی ها بصری می شود. مانند بسیاری از تلویزیون ها، تبلیغات در رابط وجود دارد و شما نمی توانید آنها را به طور کامل غیرفعال کنید. فروشگاه برنامه سامسونگ تعداد زیادی برنامه در دسترس دارد و مطمئناً هر برنامه پخش جریانی محبوبی را در لیست گزینه ها پیدا خواهید کرد.

ریموت کنترل

کیولد سامسونگ Q80C QLED از نسخه 2023 کنترل از راه دور سامسونگ استفاده می کند. دکمه هایی وجود دارد که به برنامه های پخش جریانی خاصی اختصاص داده شده است که می تواند بسته به منطقه متفاوت باشد. این یک میکروفون یکپارچه برای دستورات صوتی دارد و به خوبی کار می کند. می توانید ورودی را تغییر دهید، بخواهید برنامه های خاصی را باز کنید و در آنها جستجو کنید و زمان یا آب و هوا را بپرسید. این ریموت دارای یک باتری قابل شارژ است که می توانید آن را از طریق USB-C یا انرژی خورشیدی شارژ کنید.

لوازم جانبی

کنترل از راه دور
کابل برق
راهنمای کاربر و دفترچه راهنما

 

 

 

 

 

جمع بندی

تلویزیون کیولد Q80C در میان کیولدهای سامسونگ که در سال 2023 وارد بازار شدند جزء پرچمدارها بوده و تصاویر را با بالاترین کیفیت ممکن به صورت طبیعی نمایش می دهد. از قابلیت های بارز این تلویزیون می توان به پردازنده قدرتمند، رفرش ریت بالا، توان صوتی قدرتمند اشاره کرد. این تلویزیون کیولد به دستیار های صوتی گوگل، الکسا و Bixby مجهز شده است که می توانید از طریق ریموت کنترل دستورهای صوتی خود را اجرا نمایید. برای قیمت و خرید تلویزیون سامسونگ 65Q80C با کارشناسان ما در فروشگاه بانه کادو تماس بگیرید.

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز نظر خود را بیان کنید

* نظر شما پس از تایید به نمایش گذاشته خواهد شد

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha
تماس با ما