نحوه تمیز کردن صفحه تلویزیون

27 خرداد 1402 مهدی مولودی
نحوه تمیز کردن صفحه تلویزیون

نحوه تمیز کردن صفحه تلویزیون
هر کسی که با یک تلویزیون صفحه بزرگ زندگی کرده باشد می داند که می تواند آهنربای گرد و غبار باشد. صرف نظر از اندازه، احتمالاً در برخی مواقع به این فکر کرده اید که چگونه صفحه تلویزیون را بدون آسیب رساندن به آن تمیز کنید. این موقعیتی است که باید با دقت قدم بردارید. برخلاف مجموعه‌های لوله‌ای در گذشته‌های دور که صفحه‌نمایش شیشه‌ای داشتند، تلویزیون‌های صفحه تخت مدرن روکش خاصی روی سطح صفحه نمایش خود دارند و اگر با پاک‌کننده‌های خانگی معمولی حاوی مواد شیمیایی مانند الکل و آمونیاک مایع به سمت آنها پاشیده شود، ممکن است آسیب ببیند. برای تمیز کردن ایمن صفحه تلویزیون خود باید از روش های جایگزین استفاده کنید و ما در بانه کادو به شما می گوییم چگونه این کار را انجام دهید.

در حالی که کیت های تمیز کردن تلویزیون برای خرید در دسترس هستند، می توانند گران باشند و احتمالاً حاوی همان مواد ساده ای هستند که در پایین به آنها اشاره می کنیم. همچنین طیف گسترده‌ای از دستمال‌های الکترونیکی برای استفاده در تلویزیون‌ها و نمایشگرهای رایانه وجود دارد. اگرچه اینها می توانند کار را انجام دهند، برخی ممکن است حاوی الکل باشند و به صفحه نمایش تلویزیون آسیب برسانند.

بهترین و ایمن ترین روش برای تمیز کردن صفحه تلویزیون، روش خشک است، در درجه اول با استفاده از یک پارچه میکروفیبر. این توصیه ای است که اکثر سازندگان تلویزیون در دفترچه راهنمای  خود ارائه می دهند و می تواند برای اکثر موارد استفاده موثر باشد. به صورت کلی در این مقاله گزینه‌هایی برای شرایط سخت‌تر تمیز کردن صفحه‌نمایش را شرح خواهیم داد، و به عنوان یک امتیاز، توصیه‌هایی در مورد نحوه تمیز کردن کنترل از راه دور تلویزیون نیز ارائه خواهیم داد.

مراحل نحوه تمیز کردن صفحه تلویزیون

 • تلویزیون را خاموش کنید
 • برای از بین بردن گرد و غبار و لکه ها از یک پارچه میکروفیبر استفاده کنید.
 • برای از بین بردن لکه ها از پارچه ای آغشته به آب مقطر استفاده کنید.
 • برای کثیفی سفت تر، از صابون ظرف رقیق شده با محلول آب استفاده کنید.

ابزارها و الزامات

 • یک پارچه میکروفیبر.
 • آب مقطر.
 • صابون ظرفشویی ملایم.
 • دستمال مرطوب ضد عفونی کننده.
 • سواب پنبه.

راهنمای گام به گام برای تمیز کردن صفحه تلویزیون


1. برای از بین بردن گرد و غبار و لکه ها از یک پارچه میکروفیبر استفاده کنید
پس از خاموش کردن تلویزیون (که به شما امکان می دهد وضعیت سطح صفحه نمایش را به خوبی مشاهده کنید) از یک پارچه میکروفیبر خشک استفاده کنید تا گرد و غبار را با مالش ملایم و به صورت دایره ای سطح را از روی صفحه پاک کنید. این مرحله همچنین باید هر گونه اثر انگشت و لک را از بین ببرد، اگرچه ممکن است برای برداشتن آنها نیاز به اعمال فشار بیشتری داشته باشید. اگر پس از انجام این مرحله لک روی صفحه باقی ماند، به مرحله 2 بروید.

2. برای از بین بردن لکه ها از پارچه ای آغشته به آب مقطر استفاده کنید
یک پارچه میکروفیبر را در آب مقطر آغشته کنید، که می توان آن را با قیمت ارزان در اکثر بازارهای مواد غذایی خریداری کرد. برای کسانی که نمی دانند، آب مقطر آبی است که برای حذف مواد معدنی و سایر ناخالصی ها فرآوری شده است و برای تمیز کردن تجهیزات آزمایشگاهی و صنعتی استفاده می شود. از همان حرکت پاک‌کن دایره‌ای استفاده کنید تا نواحی تمیزی را که لکه‌ها باقی می‌مانند پیدا کنید و سپس از یک پارچه میکروفیبر خشک برای خشک کردن سطح صفحه نمایش و حذف هر گونه رگه استفاده کنید.

3. برای لکه های سخت تر، از صابون ظرف رقیق شده با محلول آب استفاده کنید
لکه‌ها و کثیفی‌های سخت‌تر ممکن است به یک ماده تمیزکننده قوی‌تر نیاز داشته باشند، اگرچه در بیشتر موارد می‌توانید آنها را با استفاده از محلولی متشکل از آب و صابون ظرف ملایم پاک کنید. می توانید فقط از مقدار کمی صابون ظرفشویی در محلول استفاده کنید و بقیه آن از آب مقطر تشکیل شده است. پارچه میکروفیبر را در محلول آغشته کنید و با همان حرکت دایره ای تمیز کنید. پس از اتمام کار، از یک پارچه میکروفایبر خشک برای خشک کردن سطح صفحه نمایش و از بین بردن هرگونه رگه استفاده کنید.

مراحل نحوه تمیز کردن کنترل از راه دور تلویزیون

 • باتری ها را از ریموت کنترل خارج کنید 
 • سطوح را با دستمال ضد عفونی کننده تمیز کنید
 • فاصله بین دکمه ها را با سواب پنبه ای آغشته به آب مقطر تمیز کنید
 • راهنمای گام به گام برای تمیز کردن کنترل از راه دور تلویزیون

1. سطوح را با دستمال ضد عفونی کننده تمیز کنید
پس از خارج کردن باتری های کنترل از راه دور، از دستمال مرطوب ضد عفونی کننده برای تمیز کردن هر دو سطح پشت و جلو استفاده کنید و سعی کنید شکاف های باریک بین دکمه ها را تمیز کنید. کنترل از راه دور تلویزیون در چند سال گذشته فشرده تر شده است، بنابراین ممکن است مجبور شوید برای تمیز کردن کامل به مرحله شماره 2 متوسل شوید.

2. بین شکاف دکمه ها را با یک سواب آغشته به آب مقطر تمیز کنید
از یک سواب پنبه ای آغشته به آب مقطر استفاده کنید تا گرد و غبار و زباله ها را از شکاف بین دکمه های کنترل پاک کنید. سپس می توان از سواب پنبه ای دوم برای خشک کردن رطوبت باقی مانده در شکاف ها استفاده کرد

جدا از پرهیز از پاک کننده های خانگی قوی حاوی موادی مانند الکل و آمونیاک، مهمترین قانون بعدی که باید هنگام تمیز کردن صفحه تلویزیون خود رعایت کنید این است که هرگز مایع را مستقیماً روی سطح صفحه نمایش نپاشید. همچنین، هرگز دستمال‌های کاغذی را جایگزین پارچه‌های میکروفیبر نکنید، زیرا محصولات کاغذی می‌توانند روی صفحه نمایش را خراش دهند، و همین امر در مورد پارچه‌های گرد و غبار خشک از پیش بسته‌بندی شده نیز صدق می‌کند، که ممکن است حاوی روغن‌هایی باشد که می‌تواند لکه‌های دائمی به جا بگذارد.

سایر اجزای تلویزیون با حساسیت کمتر مانند پایه و پنل پشتی را می توان با استفاده از پارچه های گرد و غبار خشک از پیش بسته بندی شده تمیز کرد. و برای اتصالات ورودی تلویزیون، بهتر است از هوای فشرده استفاده کنید، و برای از بین بردن تجمع گرد و غبار، بر روی اتصالات از پارچه های خشک و نرم استفاده کنید.

جهت تمیز کردن پروژکتورها تولیدکنندگان صفحه نمایش همچنین توصیه می کنند که با استفاده از یک پارچه میکروفیبر شروع به تمیز کردن خشک کنید و بر اساس شدت لکه، آب مقطر و محلول های صابون را در صورت نیاز افزایش دهید. با این حال، به جای استفاده از حرکات دایره ای برای تمیز کردن، برای محافظت بهتر از پوشش عدسی ظریف صفحه نمایش پروژکتور، لازم است از حرکت چپ به راست استفاده کنید.

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز نظر خود را بیان کنید

* نظر شما پس از تایید به نمایش گذاشته خواهد شد

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha
تماس با ما