تفاوت تلویزیون Edge-Lit با Direct-Lit در مقابل تلویزیون های Full-Array چیست؟

28 آبان 1402 مهدی مولودی
تفاوت تلویزیون Edge-Lit با Direct-Lit در مقابل تلویزیون های Full-Array چیست؟

تفاوت تلویزیون LED: LED لبه در مقابل LED مستقیم در مقابل آرایه کامل

تلویزیون با تکنولوژی LED از یک صفحه LCD کریستال مایع تشکیل شده است که توسط دیودها یا لامپ های LED روشن می شود. این ال ای دی ها را می توان هم در لبه ها و هم در پشت صفحه نمایش قرار داد. بسته به نحوه نورپردازی صفحه نمایش، به یک سری مزایا و معایب پی خواهیم برد. در زیر قصد داریم روش های مختلف کنترل نور صفحه نمایش LED و مزایا و معایب ارائه شده توسط هر سیستم را توضیح دهیم.

سیستم روشنایی Edge LED
این سیستم به دلیل هزینه تولید پایین تر، پر استفاده ترین سیستم در تلویزیون های LED است، زیرا به شما امکان می دهد طرح های نازک تری ارائه دهید. در تلویزیون های LED Edge معمولاً نواری از لامپ های LED در لبه پایینی قرار می گیرد. از راهنماها استفاده می شود، به طوری که نور در کل صفحه نمایش داده می شود. در این سیستم، سیستم کم نور موضعی تلویزیون نقش مهمی ایفا می کند. هنگامی که شما فقط از پایین نور می دهید، روشن و خاموش کردن چراغ در قسمت های ضروری برای تلویزیون دشوارتر است. این باعث می شود که گاهی اوقات به سطح سیاه عمیق نخواهید رسید، زیرا نمی تواند آن منطقه را به طور کامل خاموش کند و مقداری نور از آن عبور می کند. بنابراین، سیستم کم نور محلی که تلویزیون دارد بسیار مهم است. اگر سیستم کاهش نور موثر باشد، می توان به سطح عالی کنتراست دست یافت. تلویزیون‌های LED روی برد معمولاً از دسته A+ یا A هستند، برخلاف تلویزیون‌های Full Array که بعداً خواهیم دید، که معمولاً از دسته انرژی B و حتی D هستند. قیمت تلویزیون سامسونگ که ار فناوری LED Edge استفاده می کنند کمتر است. 

 

مزایای
امکان طراحی باریک را فراهم می کند.
انرژی کمتری مصرف می کنند.
این به ما امکان می دهد تلویزیون های ارزان تری ارائه دهیم.


معایب

مانند سیستم آرایه کامل اجازه کنترل نور را نمی دهد.
همگنی کمتر

سیستم روشنایی مستقیم LED
سیستم LED مستقیم در حال حاضر بسیار کم استفاده می شود، زیرا معمولاً بهترین ترکیب کیفیت تصویر/طراحی نیست. تلویزیون های LED مستقیم معمولاً بخشی از محدوده ورودی هستند. در این تلویزیون ها لامپ های ال ای دی در پشت قرار دارند اما تعداد ال ای دی ها نسبت به تلویزیون های Full Array که در ادامه خواهیم دید بسیار کمتر است. علاوه بر این، تلویزیون های LED مستقیم معمولاً از کم نور محلی استفاده نمی کنند. این یکنواختی صفحه نمایش را خوب می کند، اما سطح کنتراست پایین است. به طور کلی، معمولاً از نظر کیفیت و طراحی بدترین گزینه است.

 


مزایای

این به شما امکان می دهد تلویزیون های ارزان قیمت را ارائه دهید.
معایب

ضخامت تلویزیون از Edge LED ضخیم تر است.
کنتراست کم هنگام عدم استفاده از کم نور موضعی.

سیستم روشنایی Full Array Local Dimming (FALD).
فناوری نور پس‌زمینه محلی Full Dimming را می‌توان در تلویزیون‌های سطح بالا یافت. در تلویزیون‌های FALD، لامپ‌های LED مانند LED Direct در پشت قرار می‌گیرند. با این حال، تعداد LED هایی که آنها استفاده می کنند در این مورد بسیار بیشتر است. این اجازه می دهد تا نور صفحه نمایش بهتر از سیستم های قبلی توزیع شود. برای کنترل دقیق‌تر روشنایی، آنها یک کنترل پنل دارند که تعدادی بلوک را به طور مستقل کنترل می‌کند. در هر یک از این بلوک ها، نور را می توان برای روشن کردن یا خاموش کردن مناطق خاص تنظیم کرد.

این بیشتر هنگام تماشای فیلم ها و سریال هایی که در آن صحنه های تاریک رخ می دهد توجه می شود. معمولاً رنگ‌های مشکی عمیق‌تر خواهند بود زیرا نور را در آن ناحیه عبور نمی‌دهند. در عین حال، سطح روشنایی بالاتر خواهد بود، زیرا تنها در صورت لزوم قادر خواهد بود مناطق روشن را تا حداکثر روشن کند.

هرچه تعداد مناطق بیشتر باشد، کنترل روشنایی بهتر و در نتیجه سطوح مشکی بهتر و سطوح روشنایی بالاتری خواهد بود. با محتوای جدید HDR، که در آن روشنایی به طور قابل توجهی بهبود یافته است، استفاده از یک سیستم کم نور محلی موثر عامل مهمی است. پیاده‌سازی این سیستم معمولاً منجر به هزینه‌های تولید بالاتر برای تولیدکنندگان می‌شود، بنابراین برای تلویزیون‌های سطح بالاتر محفوظ است. حتی در سطح زیبایی شناسی، ضخامت تلویزیون افزایش می یابد و آنها عریض تر می شوند. به همین دلیل بارها قبل از اجرای این سیستم نیاز به طراحی باریک است. قیمت تلویزیون ال جی یا برندهای دیگر که از این فناوری استفاده می کنند بیشتر است.

مزایای

کنتراست و روشنایی برتر.
همگنی بیشتر روی صفحه نمایش
کاهش تلفات نوری احتمالی


معایب
ضخامت تلویزیون بیشتر است.
مصرف انرژی بیشتر است.
قیمت معمولا بالاتر است.

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز نظر خود را بیان کنید

* نظر شما پس از تایید به نمایش گذاشته خواهد شد

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha
تماس با ما