چرا یخچال گرم می کند

8 خرداد 1402 مهدی مولودی
چرا یخچال گرم می کند

علت گرم شدن یخچال چیست؟ 

یخچال ها با انتقال گرما از داخل محفظه به بیرون آن کار می کنند. به همین دلیل باید انتظار داشته باشیم که تا حدی گرم شدن بدنه یخچال امری عادی می باشد. اما این عادی بودن فقط در صورتی است که بدنه یخچال زیاد از حد گرم نباشد به صورتی که اگر نتوان کناره های یخچال را لمس کرد، ممکن است نشان دهد که مشکلی در یخچال شما وجود دارد. هر چند همه چیز از دست رفته نیست. برای اکثر موارد، چند راه حل آسان برای کاهش گرمای خروجی از یخچال شما ضروری است. در این مقاله از بانه کادو با ما همراه باشید تا علت داغ شدن کناره های یخچال و کارهایی که می توانیم برای کاهش دمای آن انجام دهیم را بررسی کنیم.

فهرست مطالب
چگونه یخچال کار می کند
چرا کناره های یخچال شما داغ است؟
1. بدون فضای تهویه در اطراف یخچال شما
2. کویل های کندانسور کثیف
3. فن کندانسور خراب است

4.مهر و موم درب یخچال خراب است


چگونه گرمای بیش از حدی که از کناره های یخچال خود می آید را کاهش دهیم
شماره 1: کویل های کندانسور را تمیز کنید
شماره 2: فن کندانسور را تمیز کنید
شماره 3: به فضای تهویه توجه کنید
نتیجه


چگونه یخچال کار می کند؟
یخچال ها با استفاده از قدرت فرآیند تبخیر برای خنک کردن محفظه های خود کار می کنند. این کار را با تبخیر و متراکم کردن مداوم گاز مبرد انجام می دهد که از لوله های مسی داخل یخچال عبور می کند. لوله های مسی اواپراتور (قسمتی که گرما را از بین می برد و باعث سرد شدن مواد غذایی می شود) و کندانسور (قسمتی که گرما را به بیرون منتقل می کند) نامیده می شود. گرمایی که از کناره های یخچال خود احساس می کنید از کندانسور و لوله مسی منتهی به آن است.

چرا کناره های یخچال شما داغ است؟
 یکی از سوالات پر تکراری که مشتریان هنگام خرید یخچال فریزر می پرسند علت گرم کردن یخچال مخصوصا بدنه آن می باشد. با این حال وقتی کناره های یخچال خود را لمس می کنید باید کمی گرما را انتظار داشت. با این وجود ، هنگامی که به طور غیر طبیعی داغ می شود، ممکن است نشان دهنده مشکل در یخچال شما باشد. در اینجا دلایل اصلی گرم شدن یخچال را  ذکر می کنیم:

1. فضای تهویه کم در اطراف یخچال
یخچال شما به فضای تهویه حدود 50 میلی متر (2 اینچ) در طرفین و پشت و 100 میلی متر (4 اینچ) در بالا نیاز دارد تا انتقال گرما کارآمد و راحت باشد. اگر یخچال شما این فضای تنفسی را ندارد، گرمای حاصل از کندانسور ممکن است از دیوار منعکس شود - باعث بالا رفتن دمای محیط اطراف یخچال شود - باعث می شود یخچال فریزر به صورت نرمال کار نکند.

توجه: مدل های مختلف به فضاهای تهویه متفاوتی نیاز دارند. اندازه گیری فوق فقط یک میانگین است - لطفاً برای فضای مورد نیاز فضای تهویه خاص برای مدل یخچال خود با دفترچه راهنمای خود را  مطالعه کنید.

2. کویل های کندانسور کثیف
اگر یخچال خود را به درستی نگهداری نکنید، گرد و غبار و خاک به مرور زمان کویل های کندانسور شما را می پوشاند. این پوشش از کثیفی از پخش مناسب گرما جلوگیری می کند. برای تشخیص درست مشکل خود، فن کندانسور را که در مکان‌های زیر قرار دارد بررسی کنید: (1) در پشت، (2) در کنار کمپرسور، یا (3) در داخل پانل پشتی یخچال.

برای شماره 3، ممکن است مجبور شوید آن را توسط یک تکنسین یا یک پرسنل خدمات مشتری مجاز از برند یخچال خود بررسی کنید.

3. فن کندانسور خراب است
برخی از مدل های یخچال مانند
یخچال فریزر ال جی مدل X39 و یخچال فریزر ال جی مدل X267 (معمولاً مدل های بدون یخ زدگی) دارای فن هستند که به خنک شدن کندانسور کمک می کند. اگر این فن به هر نحوی کار نکند، می تواند باعث داغ شدن کناره های یخچال شما شود. بررسی کنید که آیا فن کندانسور آزادانه کار می کند. یخچال خود را از برق بکشید و اگر کثیف بود آن را تمیز کنید. اگر باز هم کار نکرد، ممکن است لازم باشد آن را تعویض کنید.

توجه: اگر کویل های کندانسور شما در قسمت پشتی قرار دارند، یخچال شما فن کندانسور ندارد.

4. مهر و موم درب فریزر شما (که واشر نیز نامیده می شود) یک مهر و موم محافظ است که هوای سرد را داخل و هوای گرم را خارج می کند. اگر درزگیر ترک خورده یا آسیب دیده باشد، هوای گرم می تواند به داخل فریزر نفوذ کند و باعث می شود کمپرسور برای سرد نگه داشتن فریزر اضافه کار کند. کمپرسوری که دو برابر بیشتر کار می کند می تواند دلیلی باشد که بیرون فریزر شما همیشه گرم است. اگر احساس کردید هوای سرد از فریزر شما در اطراف قاب درب خارج می شود، احتمالاً درزگیر نیاز به تعویض دارد.

چگونه گرمای بیش از حدی که از کناره های یخچال خود می آید را کاهش دهیم؟ 


راه های مختلفی برای کاهش حرارت ورودی از کناره های یخچال شما وجود دارد. خوشبختانه، رفع این مشکل نسبتا آسان است. شما باید این کارها را به عنوان بخشی از روال نگهداری سالانه یخچال خود انجام دهید، و نه فقط زمانی که احساس می کنید بدنه یخچال خیلی داغ می شوند.

چیزهایی که نیاز خواهید داشت:

1- برس تمیز کننده کویل یخچال
2- پارچه تمیز
3- جاروبرقی (اختیاری)
شماره 1: کویل های کندانسور را تمیز کنید
اولین کاری که باید انجام دهید این است که کویل های کندانسور یخچال خود را تمیز کنید. در اینجا نحوه انجام آن آمده است:

روش:

یخچال را از برق بکشید و آن را در جایی که بتوانید به پشت آن دسترسی داشته باشید حرکت دهید
محل قرارگیری سیم پیچ های کندانسور را پیدا کنید
تا جایی که می توانید با برس یا جاروبرقی کثیفی و گرد و غبار را پاک کنید
سیم پیچ ها را با یک پارچه مرطوب تمیز پاک کنید
فن کندانسور را بررسی کنید (اگر مدل شما یکی دارد) - به شماره 2 مراجعه کنید
نکته: برای این کار از آب "سنگین" یا آب معدنی استفاده نکنید زیرا ممکن است مواد معدنی روی کویل ها کلسیف شوند و در زمان فرا رسیدن زمان آن می تواند لایه سخت تری برای برداشتن باشد. به همین دلیل از صابون نیز استفاده نکنید.

شماره 2: فن کندانسور را تمیز کنید
در حالی که کویل های یخچال خود را تمیز می کنید، فن کندانسور آن را نیز در صورت نیاز به تمیز کردن بررسی کنید.

روش:

محل قرارگیری فن کندانسور را پیدا کنید
در صورت وجود پوشش های محافظ را بردارید
به آرامی فن کندانسور را تمیز کنید
یخچال را به برق وصل کنید تا ببینید فن کار می کند یا خیر
اگر نیست، آن را تعویض کنید
یخچال را به جای مناسب خود منتقل کنید
شماره 3: به تهویه فکر کنید

فضا
اکنون که می خواهید یخچال خود را به جای مناسب خود برگردانید، باید به فضای تهویه آن توجه کنید تا طرف یخچال شما بیش از حد گرم نشود. همانطور که قبلاً گفته شد، اکثر یخچال ها به فضای تهویه حدود 50 میلی متر (2 اینچ) در طرفین و عقب و 100 میلی متر (4 اینچ) در بالا نیاز دارند. با این حال، برای یافتن فضای مورد نیاز مدل خود باید با دفترچه راهنمای کاربر خود مشورت کنید.

برای این مطلب نظری ثبت نشده است

شما نیز نظر خود را بیان کنید

* نظر شما پس از تایید به نمایش گذاشته خواهد شد

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha
تماس با ما